O należny szacunek dla królewicza Jakuba Sobieskiego

O należny szacunek dla królewicza Jakuba Sobieskiego

Jak szybko i łatwo potrafi przeminąć doznawana chwała, przekonać się gorzko musiał najstarszy syn pogromcy Półksiężyca. W 1708 r. jego szwagier, elektor reński Jan Wilhelm Wittelsbach prosił austriackiego dyplomatę Franza Ferdynanda Kinsky’ego o interwencję u cesarza, aby ten wydał poddanym polecenie odnoszenia się z należnym szacunkiem do Jakuba Sobieskiego.

Kopia listu Jana Wilhelma Wittelsbacha do Franza Ferdynanda Kinsky’ego, Düsseldorf 18 IX 1708, NGAB, F. 694, op. 4, nr 996, k. 194.

Cesarzowi Jmci iako nayunizeni rekommendowac gravamina [skargi, żale], aby Jemu [królewiczowi Jakubowi – K.K.] w Wrocławiu Mieście y gdzie indziey większy respekt y ludzkość, niżeli się dotąd w roznych okurrencyach stało, oddawali.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego





Polecane artykuły

1 / 3
    • Ad Villam Novam

      Prezent weselny jako zachęta do służby

      W czasach króla Jana III ceniono poddanych będących dobrymi fachowcami. Niezadowolony mógł zwyczajnie któregoś dnia zniknąć, czyli odejść. Niejaki Jacenty, człek młody, był dobrze zapowiadającym się złotnikiem. Właśnie w początku 1696 r. się żenił, co nie

      Grafika przedstawia pieczęć. Jest to odrys pieczęci cechu złotników gdańskich z 1678 r.
    • Ad Villam Novam

      Cierpienie za cudze sprawki

      Ponosić konsekwencje cudzych uczynków zdarza się aż nadto często na tym świecie. Szczególnie boli, gdy sprawcami cierpień są najbliżsi. Ubogą wdowę Falczychę z Jaworowa w tarapaty wpędził syn, który gdy dorósł, znikł któregoś dnia z domu, chyba wraz ze sk

      Portret starej kobiety w długich, potarganych szatach i chuście na głowie. Stoi odwrócona w lewą stronę, w jednej ręce trzyma laskę, a w drugiej na otwartej dłoni pieniądze. Tytuł grafiki to „Staruszka z jałmużną”. Jest to rycina Jacquesa Callota.
    • Ad Villam Novam

      Gdy sam król się nie oprze

      Każdy ma jakieś słabości. Jan III lubował się w przedmiotach orientalnych, co znajduje swoje odzwierciedlenie w inwentarzach. Potrzebami królewskiego dworu zajmowali się urzędnicy, oni wydawali polecenia zakupu różnych dóbr czy zapłaty za różne przedmioty

      Tkanina. Jest to makata wschodnia z motywami orientalnymi. Według tradycji przekazu należała do królowej Marysieńki, a ta używała ją jako kołderki.