Zbiór Łaskiego

Zbiór Łaskiego

W początkach XV wieku wraz z napływem idei odrodzeniowych, rozwiązań stosowanych w odkrytym na nowo prawie rzymskim oraz koncepcji suwerenności państwa, powstała potrzeba stworzenia bądź przemodelowania obowiązującego w Polsce prawa. Wpływ na taki stan rzeczy miała także postawa polskiej szlachty średniej, która coraz silniej dobijała się o prawa polityczne, co w konsekwencji doprowadziło do powstania ruchu egzekucyjnego.

Pierwszym zbiorem prawnym był Zbiór Łaskiego, będący dziełem kanclerza koronnego Jana Łaskiego z inicjatywy sejmu radomskiego 1505 roku. Po roku, do warsztatów drukarskich trafiło dzieło, w którym systematyzowano dotychczasowe polskie prawo stanowione (statuty i konstytucje). Zbiór ten porządkował prawo publiczne. Odzwierciedlał przekonanie o nadrzędności prawa. A poprzez ogłoszenie go drukiem stał się powszechnie znany, wpływając na rozwój świadomości prawnej mieszkańców Polski − zwłaszcza szlachty.

Polecane artykuły

1 / 3
    • Silva Rerum

      Prywatne próby kodyfikacji prawa wykorzystywane w praktyce sądowej

      Szlachecki ruch egzekucyjny dążył do skodyfikowania polskiego prawa. Starania egzekucjonistów rozbiły się jednak o sprzeciwy możnych i Kościoła, niechętnych zmianom prawa. Brak kompleksowego zbioru praw doprowadził jednak do powstania szeregu prac prawnic

      Grafika w kolorze. Przedstawia trzech mężczyzn ubranych w stroje ludowe. Każdy z nich ma inny strój. Są to ubiory szlacheckie.
    • Silva Rerum

      Kodyfikacje prawne Pierwszej Rzeczypospolitej

      Prawo Polski przedrozbiorowej charakteryzowało się prawie zupełnym brakiem kodyfikacji prawnych i partykularyzmem nie tylko stanów, ale i poszczególnych ziem wchodzących w skład państwa. Wpływ na taki stan rzeczy miały odrębności prawne mające swe źródło

      Grafika przedstawia wnętrze pałacowe w którym zgromadził się wielki tłum ludzi. Stoją oni na podłodze i na balustradzie. Jest to scena zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja.
    • Silva Rerum

      Volumina Legum

      Dzieła kompleksowego zebrania praw stanowionych, królewskich przywilejów i konstytucji sejmowych podjął się wielce zasłużony dla polskiej kultury pijar Stanisław Konarski, wspierany przez biskupa kijowskiego Józefa Andrzeja Załuskiego. Było to zadanie tru

      Grafika przedstawia wnętrze pałacowe w którym zgromadził się wielki tłum ludzi. Stoją oni na podłodze i na balustradzie. Jest to scena zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja.

    Słowa kluczowe