1 / 3

    Przed konserwatorami zatrudnionymi w muzeum stawia się szczególne wymagania. Różnorodność zagadnień, z jakimi stykają się w swojej praktyce, narzuca konieczność traktowania zabytku nie jako pojedynczy, wyizolowany obiekt, ale jako element większego zespołu, na który składa się historyczna kolekcja, wystrój wnętrz pałacowych, jak również przyrodnicze otoczenie z ogrodami, małą architekturą i dekoracją rzeźbiarską. Takie podejście do zabytku wymaga stałego poszerzania wiedzy i doświadczeń z zakresu innych specjalności. Powoduje również zwiększenie wymagań w stosunku do konserwatora, który musi uczestniczyć w aranżacji przestrzeni muzealnej.

    W 1960 r. powstała przy pałacu wilanowskim pierwsza pracownia konserwacji dzieł sztuki, rozpoczynając kształtowanie zorganizowanego i wpisanego w strukturę muzeum zespołu. Obecnie Dział Prewencji i Konserwacji liczy około 20 osób, stale zatrudnionych w czterech pracowniach. W zależności od potrzeb, czasowo angażowani są także inni konserwatorzy, niekiedy w liczbie porównywalnej z podstawowym składem. Pracownie obejmują swoją działalnością zabytki o różnym charakterze – obrazy, rzeźby, tkaniny, meble, ramy, obiekty rzemiosła artystycznego. Nowe wyposażenie muzeum pozwala na wykonanie badań niezbędnych do realizacji programów konserwatorskich. Jednocześnie podejmujemy współpracę z naukowcami, specjalistami w zakresie m.in. chemii, fizyki i biologii, dysponującymi wysoko wyspecjalizowanym sprzętem badawczym.

    Prace konserwatorskie

    1 / 3

      Aktualne projekty konserwatorskie i modernizacyjne

      Dowiedz się więcej

      Prace konserwatorskie w ramach Projektu EFRR - POIiŚ II

      Dowiedz się więcej

      Prace konserwatorskie w ramach Projektu EFRR - POIiŚ III

      Dowiedz się więcej
      Zniszczone malowidła na ścianie.

      #SztukaKonserwacji – czyli jak dbać o zabytki

      Przedstawiamy serię filmów o konserwacji dzieł sztuki i wnętrz w pałacu wilanowskim – odpowiadamy na najciekawsze pytania naszych gości, zdradzamy tajniki pracy konserwatorek i konserwatorów opiekujących się pałacem wilanowskim i zgromadzonymi w nim niesamowitymi dziełami sztuki.
      Przejdź do serwisu YouTube

      Foldery z serii „Sztuka konserwacji”

      Dowiedz się więcej
      Fragment obrazu ze zbliżeniem na twarz kobiety. Część obrazu jest wyczyszczona z zanieczyszczeń, a część nie.

      Półmrok i roboty – jak działa muzeum

      Czemu w niektórych pomieszczeniach pałacu jest zwyczajnie bardzo ciemno, czy na pewno pokazujemy tylko oryginały, dlaczego nie wszędzie można wejść i obejrzeć eksponaty i co robią we wnętrzach różne dziwne przedmioty – osuszacze, maty, rolety… ?
      Zobacz film
      Fragment obrazu przedstawiający kobietę w wianku na głowie rzucającą kwiaty oraz unoszące się putto ze skrzydełkami trzymające kosz z kwiatami.

      Dowiedz się więcej z naszych publikacji

      1 / 3